Za třetí restaurací z pořadu Pohlreichův souboj restaurací jsme se vydali do Zájezdního hostince u Jiskrů ve Kbelnici v jižních Čechách. Majitelem a šéfkuchařem tohoto podniku je Martin Jiskra, legenda české gastronomie. O tomto podniku se velice mluví již od jejího otevření v roce 2019. Hlavním důvodem toho zájmu je pan Jiskra, kuchař, který s vařením objel kus světa. Vařil v pražském Alcronu, v Rakousku, v New Yorku, ve francouzské restaurací v Coloradu, v restauraci slavného Paula Bocuse, ve dvojmichelinské restaurací v Anglii, u královské rodiny v Kuvajtu a byl i manažerem českého národního týmu kuchařů.
Původní myšlenka pana Jiskry byla, že by rád malý penzion na samotě u lesa. Nakonec to dopadlo jinak a otevřel hostinec u silnice. Zakoupil zdavastovaný objekt který kompletně zrekonstruoval a vybudoval zde krásnou českou hospodu.
Nabídka tohoto podniku je každý den jiná a sázejí zde především na čerstvost a jednoduchost. Náš nedělní velikonoční oběd začal polévkou.
Jantarově čirý hovězí vývar s játrovými knedlíčky, domácími nudlemi a šafránovou zeleninou
Výborný, poctivě uvařený vývar.
Krém z mladých kopřiv s vaječnou sedlinou a nočkem zakysané smetany
Vývar asi moc nepřekvapí, ale tenhle krém z kopřiv byl tedy ale opravdu výborný. Krásné jarní jídlo.
Pak na řadu přišly už hlavní chody.
Kynutá tymiánová buchta plněná trhaným v másle pečeným mladým kůzlečím masem s červeným brusinkovým zelím
Další jaro na talíři. Skvělé maso z kůzlátka rafinovaně zapečené v tymiánové buchtě s povedeným zelím.
Celá křepelka nadivaná kaštany, pečená v seně a sádle z divočáka, bílý a zelený chřest, smažené hrachové noky s farmářským špekem
Tohle malé kuřátko- křepelka má velice chutné a jemné maso ale má malou nevýhodu, spoustu kostí. Opět jaro na talíři a moc povedený pokrm.
Větrník se slaným karamelem, plnëný sladkým tvarohovým sýrem se šlehačkou
S přítelkyní milujeme větrníky a pár jsme jich už ochutnali. Tenhle byl neskutečně měkký a krém byl fantastický. Podle přítelkyně to byl nejlepší větrník co jedla a já s tímto musím souhlasit.
Zapečený citronový krém v máslovém těstě, ragú z manga, fíků, banánu, medu a medového melounu
Tento dezert plný exotického ovoce se povedl. Sice nečeské ale chutnal nám.
Po obědě jsme využili toho že šéfkuchař chodil zdravit hosty mezi stoly a požádali jsme o podepsani kuchařky tohoto hostince. Kuchařka je nová, populární a na podepisování jsou tady opravdu zvyklí.
Martin Jiskra napsal však celkem pět kuchařských knih a o těch starších se už málo ví. Já jako sběratel kuchařek jsem si sem přibalil i druhou kuchařku pana Jiskry, která je dnes už tak trochu retro.
Martina Jiskru, to že vidí svoji starou kuchařka evidentně nadchlo. Začal si v ní listovat a pochvalovat si, že ji už dlouho neviděl a že to jsou krásný věci, a že z toho bude zase vařit.
Knihy si vzal k vedlejšímu prázdnému stolu a deset minut si kuchařky prohlížel, podepisoval, kreslil do nich obrázky a s omluvou dopisoval dodatky k receptům. Svou starou kuchařku nadšeně ukazoval i hlavnímu číšníkovi se slovy koukni náš mladej a tak malej. Bylo vidět že se nám povedlo pana Jiskru dojmout. Byl to krásný okamžik.
Chvíli jsme ještě s panem Jiskrou pohovořili. Zajímalo ho kde jsme v jižních Čechách ještě jedli a které to podniky z Pohlreichova souboje restauracií jsme navstivili. Sdělil nám že jsme mu udělali s jeho starou kuchařkou velkou radost. Na závěr se nás zeptal jestli máme knihu, průvodce od Lukáše Hejlika, která je zde v prodeji. Po našem konstatování že Hejlíka nemáme, jsme dostali knihu Gastromapa 365 jako dárek s dostatkem že u nás bude v dobrých rukou.
Díky pane Jiskro!
Tip na výlet:
Od Jiskrů jsme se jeli podívat na nedaleký zámek a městečko Blatná, kde se nám moc líbilo.